Dzień Muzeum Archidiec. Częstochowskiej w Donaborowie
Dzień MACz i spotkanie z dziećmi ze szkoły w Donaborowie wchodzi w tradycję. Tym razem dziećmi mogły zobaczyć kolekcję zegarków- budzików, zapoznać się z ich historią i na koniec dzieci zrobiły własny zegar słoneczny. Było sympatycznie i naukowo!!
Boże Narodzenie
Porcelana Królewska, Bawaria - Niemcy,Hedi Keller 1984 r.
Jezus Pięciorański z Wieruszowa (kopia)
W kolekcji obrazów ks. Predera znalazł się obraz(kopia) cudownego obrazu Jezusa Pięciorańskiego, Miłosiernego z kościoła Świętego Ducha w Wieruszowie. Obraz jest datowany na początek XV w.i czczony jako łaskami słynący w całej okolicy Wieruszowa.
Obrazy z kolekcji zmarłego Księdza Prałata Bronisława Predera
Ks. Prałat Bronisław Preder ostatnie lata był proboszczem w parafii pw. św. Józefa w Częstochowie na Rakowie. Zmarł 3 września 2014 roku. Interesował się sztuką pracował w Komisji do spraw Budownictwa i Sztuki Sakralnej przy Kurii. Zgromadził ponad 30 obrazów, większość z nich to prace częstochowskich współczesnych artystów, które zapisem testamentalnym przekazał do muzeum. Obrazy można oglądać na wystawie w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie przy ul. św. Barbary 41 do 15 listopada b.r.
Stuła biała z 50-lecia Kapłaństwa św. Papieża Jana Pawła II
Biała stuła pamiątka 50-lecia Kapłaństwa św. Jana Pawła II z 1996 r.
Ampułki podarowane przez św. Jana XXIII
Ampułki i tacka na wino i wodę podarowane przez św. Jana XXIII
Stuła biała z 50-lecia św. Papieża Jana Pawła II
Cenną pamiątka z 50-lecia Kapłaństwa św. Jana Pawła II jest Biała Stuła podarowana dla Naszej Archidiecezji przez Papieża w 1997 r. w czasie VI Pielgrzymki Papieża do Polski. Z jednej strony stuła posiada wyhaftowany herb papieski i złoty krzyż. Na odwrocie napis; 1946-1996 Jubilaeum Sacerdotale.
Pamiątka po Świętym Papieżu Janie XXIII
Niezwykłą pamiątką w Muzeum jest złocona na srebrze Tacka i Ampułki podarowana naszej Katedrze przez św. Jana XXIII. Papież podarował je Biskupowi Ordynariuszowi Zdzisławowi Golińskiemu w Rzymie na audiencji 10.04.1960 r.
Spotkanie z ikoną w Donaborowie
Trochę wiadomości o ikonach i prezentacja najbardziej znanych ikon.
Spotkanie z Ikoną w Donaborowie
Malowanie ikon w czasie zajęć
Spotkanie z Ikoną w Donaborowie
2 czerwca 2014 r. zostałem zaproszony do Szkoły Podstawowej w Donaborowie k/Kępna, z racji spóźnionego Dnia Dziecka, do przeprowadzenia zajęć dydaktycznych i plastycznych z dziećmi na temat ikon. W pierwszej części dzieci zapoznały się z ikoną jako obrazem, na podstawie slajdów najbardziej znanych ikon. W drugiej części spotkania same próbowały namalować ikonę, temperą na przygotowanych podobraziach, Matki Bożej Włodzimierskiej lub Pantokratora, do wyboru. Zajęcia odbyły się w atmosferze radosnego zaangażowania, przy słuchaniu śpiewu cerkiewnego i fascynacji osiągniętymi wynikami. Dzięki pomysłowi jednej z Pań Nauczycielek dzieci mogły w ten sposób przeżyć spotkanie z Bogiem poprzez tajemniczy obraz jakim jest ikona.